GenelTeknolojiTelefon

Redmi Note 9 Pro Max İnceleme: Note Pro mu, maksimum mu?

Reklamlar

Xiaomi Redmi Note 9 Pro Max incelemesi ile, Redmi Note 9 Pro ile karşılaştırıldığında değerli bir adım olup olmadığını görmek için test ediyoruz.

Redmi Note 9 Pro ve Redmi Note 9 Pro Max neredeyse aynı görünüyor ve çok fazla donanım paylaşıyor, ancak daha premium Max modelinde daha iyi ön ve arka kameralar, daha fazla RAM ve daha hızlı şarj var. Bu, Xiaomi’nin Redmi serisi için isim ve fiyatlandırma sözleşmelerinin yanı sıra, hepimizin hemfikir olabileceği, akıllı telefon pazarında lider olarak kendini kabul ettirdiği bir strateji değişikliği. Kavrama o kadar güçlü ki, 7.000 Rs ve Rs arasındaki hemen hemen her fiyat noktası için en az bir akıllı telefona sahip. Redmi Note 9 Pro ve Redmi Note 9 Pro Max, sırasıyla Redmi Note 8 ve Redmi Note 8 Pro’nun sonraki versiyonlarıdır.

Redmi Note 9 Pro Max inceleme

Bu şu soruyu akla getiriyor – Redmi Note 9 Pro Max’in ekstra özellikleri daha fazla ödemeye değer mi, yoksa Redmi Note 9 Pro ile daha mı iyi olur? Öğrenmek için Redmi Note 9 Pro Max incelemesi ile test ediyoruz.

Redmi Note 9 Pro Max Tasarımı

Xiaomi’nin Redmi serisi cihazlarının boyutları, Redmi Note 9 Pro Max’in hantal ve hantal olduğu noktaya kadar büyüdü. 8.8mm kalınlığında ve 209g ağırlığındadır, bu da tek elle kullanımı zorlaştırır. Telefonu elinizde tutmadan 6.67 inç uzunluğundaki ekranın üst kısmına ulaşmak zor. Neyse ki 20:9 en boy oranı yönetilecek kadar incedir. Ekranda günlük kullanıma dayanması gereken bir Corning Gorilla Glass 5 tabakası var. Ekranın hemen üstünde beyaz bir bildirim ışığı bulunan ince bir kulaklık bulunur.

Redmi Note 9 Pro Max, telefonun sağ tarafındaki güç düğmesine yerleştirilmiş, yana monte edilmiş bir parmak izi tarayıcısına sahiptir. Hafifçe girintilidir, bu da dokunarak bulmayı kolaylaştırır. Konumumuzdan memnun değildik çünkü parmağımızın doğal olarak durduğu yerden daha yüksek. Solaksanız, bu telefonu kullanmanın en rahat yolu olacak olan sol işaret parmağınızı ayarlayabilirsiniz. Redmi Note 9 Pro Max’in kilidini açarken bu tarayıcının hızlı olduğunu gördük.

Redmi Note 9 Pro Max İnceleme: Note Pro mu, maksimum mu?
Redmi Note 9 Pro Max İnceleme: Note Pro mu, maksimum mu?

Karşılaştığımız bir diğer sorun ses seviyesi düğmelerinin yerleştirilmesiydi. Bu yana monte edilmiş parmak izi tarayıcısından daha yüksektir ve ulaşmak uygun değildir. Xiaomi’nin akıllı telefonlarında bir IR verici sunma geleneğine bağlı kalan Redmi Note 9 Pro Max’in üstünde bir tane var. Ayrıca USB Type-C bağlantı noktasıyla birlikte altta bir kulaklık girişi var.

Xiaomi, Redmi Note 9 Pro Max’de dört kamera kurulumu sunuyor. Bu sensörler, cihazın arkasından çıkan kare şeklinde bir modüle yerleştirilir. Çıkıntı, bir masaya yerleştirildiğinde telefonu kaldıracak kadar kalındır. Telefonun arka kısmı parlak bir yüzeye sahip ve Xiaomi, Redmi Note 9 Pro Max’i üç renk seçeneğiyle sunuyor: Yıldızlararası Siyah, Aurora Mavi ve Glacier Beyaz. Arka panel lekeleri kolayca aldı ve sık sık silmek zorunda kaldık. Xiaomi, kutuda yardımcı olabilecek bir dava sunuyor. Kutudaki eşyalardan bahsetmişken, Redmi Note 9 Pro Max ile birlikte bir adım olan Redmi Note 9 Pro Max ile 33W şarj cihazına sahip olursunuz.

Redmi Note 9 Pro Max Teknik Özellikleri

Redmi Note 9 Pro Max incelememizde ki diğer başlık teknik özellikleri. Xiaomi akıllı telefonların çok yüksek fiyat/performans oranlarına sahip olduğu biliniyor ve şirket bunu Redmi Note 9 Pro Max ile de karşıladı. Xiaomi, şovu burada izlemek için Qualcomm Snapdragon 720G SoC’ye düştü. Redmi Note 9 Pro ve Redmi Note 9 Pro Max aynı işlemciyi paylaşarak performansa bağlı olarak iki model arasında ayrım yapmayı zorlaştırıyor.

Evet, Redmi Note 9 Pro Max’de daha fazla RAM ve depolama alanı elde edebilirsiniz. Varyantlar aşağıdaki gibidir: R’ler için 6GB RAM / 64GB depolama, 6GB RAM / 128GB depolama ve 8GB RAM / 128GB depolama alanı. İncelemek için 6GB / 128GB varyantı vardı. Redmi Note 9 Pro’nun fiyatlandırması ile alıcılar için bazı karışıklıklara yol açabilecek bir çakışma var.

Redmi Note 9 Pro Max’teki büyük ekran AMOLED paneli değildir ve yüksek yenileme hızına sahip değildir. Xiaomi, fiyatı düşük tutmak için bunu yapabilirdi, ancak bu fiyat seviyesindeki bazı rakipler bu özellikleri sunuyor. Yine de kötü bir panel değil. İyi görüş açılarına sahiptir ve dış mekanlarda yeterince parlaktır. Tam merkezde yukarı doğru, bazı insanlar için rahatsız edici olabilecek bir kamera deliği var. Cihazı kullanırken alıştık ve herhangi bir sorunla karşılaşmadık.

Redmi Note 9 Pro Max’in çoğunluğunun başlıca nedenlerinden biri, içinde bulunduğu korkunç 5020mAh pil. Not 9 Pro Max, çift 4G VoLTE ve VoWiFI ve Bluetooth 5 desteği olan çift SIM’li bir akıllı telefon. Ve çift bantlı Wi-Fi 802.11ac. Ayrıca GPS ile birlikte NavIC desteği de var.

Yazılım cephesinde, Android 10’un üstünde MIUI 11 çalışıyor ve ünitemiz Nisan 2020 güvenlik düzeltme ekini çalıştırıyordu. Kullanıcı arayüzünde birçok özelleştirme seçeneği vardır ve geçmişte bir Xiaomi cihazı kullandıysanız, yolunuzu bulmakta sorun yaşamazsınız. Ne yazık ki, önceden yüklenmiş çok fazla bloatware var. Buna, başlatıldığında spam olduğu bilinen Helo gibi uygulamalar da dahildir. Xiaomi’nin stok uygulamaları da zaman zaman sinir bozucu olabilir ve Get Apps adlı bir uygulama mağazası tarafından bildirimlerle bombalandık. Xiaomi’nin duvar kağıdı karuseli de kabul edilemez olduğunu düşündüğümüz bildirimleri itmeye devam etti.

Yeni bir cihaz kurarken, kurulum işlemini hızlandırmak için acele etme eğilimindeyiz, ancak bu cihazı birkaç seçenek olarak ayarlarken dikkat etmeniz gerekir ve uygulamalar varsayılan olarak kontrol edilir. Bu, cihazı kurduktan sonra sizi gereksiz spamlardan koruyacaktır.

Redmi Note 9 Pro Max performansı

Redmi Note 9 Pro Max incelememizin olmazsa olmazı performansı. Redmi Note 9 Pro ve Max modeli arasında paylaşılan temel özelliklerle, ikisinin performansı farklı hissetmez. Redmi Note 9 Pro Max günlük görevleri kolaylıkla halledebilir ve uygulamaları yüklediği sürece sizi asla bekletmez. Menülerde gezinirken veya çoklu görev yaparken herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Poco X2 (İnceleme) ve Realme 6 Pro (İnceleme) gibi yüksek bir ekran yenileme hızına sahip değildir, bu nedenle bu cihazlar kadar pürüzsüz hissetmez, ancak bu bir anlaşma kırıcı değildir.

Redmi Note 9 Pro Max, RealT 6 Pro’nun skorladığı 2,82,159’dan biraz daha düşük olan AnTuTu karşılaştırmasında 2,77,058 puan almayı başardı, ancak bu fark gerçek dünya performansını etkileyecek kadar büyük değil. Geekbench 5’in tek çekirdekli ve çok çekirdekli testlerinde, Redmi Note 9 Pro Max sırasıyla 564 ve 1.759’u başardı. Grafik karşılaştırması GFXBench’i kullanarak, Car Chase sahnesindeki 16 fps’yi ve Realme 6 Pro’nun skoruyla aynı olan Manhattan 3.1’de 27 fps’yi yönetti.

Oyun iyi işlenir ve Redmi Note 9 Pro Max yükleme sürelerini kısaltmayı başardı. PUBG Mobile oynarken varsayılan olarak Yüksek ayarlardır. Oyunu kekelemeden oynayabiliriz, ancak telefon 20 dakika sonra ısınmaya başladı. Büyük ekran tek elle kullanım için mükemmel olmasa da, oyun oynarken ve video izlerken çok yardımcı olur.

Redmi Note 9 Pro Max videolarını izlemek için epey zaman geçirdik ve pil iyi gitti. Kullanımımızla, akıllı telefonun şarj edilmesi gerekmeden önce bir buçuk günün ötesine geçti. HD video döngü testimizde, 17 saat 10 dakika sürdü, bu iyi bir skor, ancak Realme 6 Pro, 21 saat sürdü ve Redmi Note 9 Pro Max ile karşılaştırıldığında bir avantaj sağladı.

Pil bittiğinde, birlikte verilen 33W şarj cihazını kullanabilirsiniz. Bu, telefonu 30 dakikada sıfırdan yüzde 52’ye çıkarır. Hızlı şarj olurken cihaz ısınır. Şarj işlemi yaklaşık yüzde 75 işaretinden sonra yavaşlar ve cihaz bir saat içinde yüzde 90’a ulaşır. Daha uygun fiyatlı Redmi Note 9 Pro sadece 18W’a kadar şarj edilebilir, bu nedenle bu premium model için bir avantajdır

Redmi Note 7 Pro'yu merak ediyor musunuz?
Redmi Note 7 Pro hakkında tüm merak edilenleri Redmi Not 7 Pro inceleme adlı makalemizde ele aldık.

Redmi Note 9 Pro Max Kameraları

Kameraları Redmi Note 9 Pro Max incelememizde ele almazsak olmazdı. Şimdi Max modelini Pro modelinden, kameralardan ayırmaya yardımcı olan ana şeye geliyoruz. Redmi Note 9 Pro Max, f/1,89 diyafram açıklığına sahip 64 megapiksel birincil sensöre sahiptir. Diğerleri ise 119 derecelik görüş alanına sahip 8 megapiksel ultra geniş açılı kamera, 5 megapiksel makro kamera ve 2 megapiksel derinlik sensörüdür. Makro kamera, bu fiyata diğer telefonlara kıyasla çözünürlük açısından bir artış var.

Kamera uygulaması özelliklerle doludur ve seçim yapabileceğiniz çok sayıda çekim modu vardır. Fotoğraf modu, varsayılan olarak 64 megapiksel sensörü kullanarak 16 megapiksel pikselli çekimler yapar. Gerekirse tam 64 megapiksel çözünürlükte de çekim yapabilirsiniz. Fotoğraflarda kontrastı artıran ve sırasıyla Oppo ve Realme akıllı telefonlardaki Dazzle Color ve Chroma Boost filtrelerini hatırlatan bir Pro Renk modu var.

Klipleri 15 saniyeyle sınırlayan ve kaleydoskop efekti sunan kısa bir video özelliği var. Bu esas olarak Instagrammers ve TikTokers’ı hedefliyor. Ağır Çekim video kaydı da mümkündür ve 120fps, 240fps ve 960fps arasında seçim yapabilirsiniz. Makro kamera geçişi bir alt menüye yerleştirilmiştir ve bazı kişilerin bulması zor olabilir.

Redmi Note 9 Pro Max ile çekilen gün ışığı çekimleri oldukça iyi çıktı. Arka planda parlak bir gökyüzü ile bazı çekimler yaptık ve akıllı telefon HDR’yi otomatik olarak etkinleştirdi. Fotoğraflar keskinleştirilmiş gibi görünüyor ve bu da herkese hitap etmeyebilir. Bir görüntüyü yakınlaştırırsanız, ayrıntıların iyi olduğunu ancak gölgelerde biraz tane olduğunu fark edeceksiniz.

Yakın plan çekimlerde, AI konuyu tanıyabilir ve kamerayı buna göre ayarlayabilir. Telefon, nesneleri çekerken yumuşak bir bokeh efektini yönetir ve bu da göze çarpmalarına yardımcı olur. Redmi Note 9 Pro Max’in istediğimiz yere odaklanmasını sağlamak için bir kereden fazla denemek zorunda kaldık, ancak ortaya çıkan görüntü güzel ve keskindi. Çıkıştaki kontrastı hafifçe yükselten Pro Color özelliğini de kullandık.

Cihazdaki geniş açılı kamera daha geniş bir görüş alanı sunuyor ancak ayrıntı seviyesinde önemli bir düşüş var. Xiaomi, çıktıda namlu bozulmasını önleyen geniş açılı bir düzeltme uyguladı, düzgün bir dokunuş.

Makro kamerayı 2 cm odak mesafesine sahip olduğu için aşırı yakın çekimler için iyi bulduk. Nesneyi vurmak için yeterli ışığa sahip olduğunuz sürece çok iyi ayrıntıları yakalar. Çözünürlük ayrıca 5 megapikselde diğer akıllı telefonlardan aldığınızdan daha yüksektir.

Portre modu iyi kenar algılaması gösterdi ve telefon bir nesneyi ve arka planı ayırt edebildi. Bununla birlikte, bir kişinin kolu ve vücudu arasındaki boşluğu tespit edemedi ve bu alanı bulanıklaştırmayı kaçırdı.

Redmi Note 9 Pro Max düşük ışığı algılayabilir ve AI kullanarak düzeltmeler yapabilir. Normal modda çekim yaparken telefonun gürültüyü kontrol altında tutmayı başardığını fark ettik. Bu, yakınlaştırmada görülebilen ayrıntı maliyetiyle geldi. Gece Modu etkinleştirildiğinde, telefon birden fazla pozlamayı birleştirir. Çıktı daha net, daha iyi ayrıntılarla ve gölgelerdeki nesneler daha görünür.

32 megapiksel selfie shooter’ın bu cihaza Redmi Note 9 Pro’ya göre önemli bir avantaj sağlayıp sağlamadığını merak ettik. Gün ışığında keskin öz çekimler elde edersiniz, ancak güzelleştirme varsayılan olarak etkinleştirildiği için düzleştirilir. Bunu sevmiyorsanız, bu efekti devre dışı bırakabilirsiniz. Selfie kamera için bir portre modu da var ve arka planı özneden doğru bir şekilde ayırmayı başarıyor. Düşük ışıkta kamera performansında bir düşüş var ve çıktının yakınlaştırıldığında ince görünür tane var.

Video kaydı arka kamera için 4K 30fps ve selfie atıcı için 1080p 30fps’de öne çıkıyor. Gün ışığında, 1080p’de çekim yaparken kamera ölçer iyi yanar ve çıkışı dengeler. Ancak, düşük ışıkta parıltı etkisi ile sonuçlanan görüntüleri sabitlemeye çalışır. 4K’da sabitleme yoktur, bu da titrek bir çekime neden olur.

Karar

Redmi Note 9 Pro Max, Redmi Note 8 Pro’nun (Gözden Geçirme) halefi olarak gelir ve omuz için bazı büyük sorumluluklara sahiptir. Bu cihazı test ettikten sonra, birden fazla sayıda Redmi Note 8 Pro’dan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Yeni Redmi Note 9 Pro Max daha güçlüdür, daha iyi pil ömrü sunar, iyi kameralarda paketler ve Android’in en son sürümünü çalıştırır. Bununla birlikte, daha uygun fiyatlı kardeşi Redmi Note 9 Pro ile etkisi biraz yumuşatıldı.

Redmi Note 9 Pro, Redmi Note 9 Pro Max’den daha düşük fiyatlıdır, ancak neredeyse aynı donanımı barındırır. Nisan ayında akıllı telefonlardaki GST zammıyla Redmi Note 9 Pro Max şimdi Rs’de başlıyor. 16.499 ise Max olmayan model Rs için satılmaktadır. 13.999. Sıkı bir bütçeye sahip biri için, tasarruf edilen miktar buna değebilir.

Ancak, harcama yapmak istiyorsanız, Redmi Note 9 Pro Max daha iyi seçimdir. Redmi Note 9 Pro ve Max modelinin karşılaştırılabilir varyantlarının sadece Rs farkı var. 1.000’i daha yüksek çözünürlüklü kameralar ve daha hızlı şarj edersiniz, bu ikisi arasında seçim yapmayı kolaylaştırır. Realme 6 Pro ve Poco X2, aynı fiyata diğer uygun alternatiflerdir.

Redmi Note 9 Pro Max incelememize eksik bulduğunuz ya da eklemek istediğiniz görüşler için yorum bölümünü kullanabilrisiniz.

0 0 votes
Article Rating

Reklam
Reklamlar

MKorkut

Amaç bilgi.. Android 'den anlamam, sorun gelir araştırmamı yapar çözümü sunarım. Makaleyi iyice okumadan yorum yapmayın lütfen, herkesin anlayabileceği bir sade dil ile sorunları özetleyip makaleyi yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x