Windows 10'da Chrome Yüksek Disk Kullanımını Düzeltme

Ön yükleme yavaşlaması Windows 10 PC’ler de dahil olmak üzere Chrome’un dahili özelliklerinden bazıları. Bu sorunla sık sık karşılıyorsanız, ön yükleme seçeneklerinden bazılarını devre dışı bırakma zamanı. Bu soruna hangi sekmenin neden olduğunu da öğrenebilirsiniz. Windows 10’da, Chrome yüksek disk kullanımını düzeltmek için ipuçlarına göz atın.

Windows 10’da %100 disk kullanımı en yaygın sorunlardan biridir ve bu durum için birden çok neden vardır. Teknik olarak, bilgisayar üzerinde yüksek bir disk kullanımı alan programlardan biri, her şeyi yavaşlatıyor.

Windows 10’da Chrome yüksek disk kullanımı

Tarayıcıyı her başlattığınızda her şey önceden yüklendiğinde ve tekrar yüklendiğinde, Google Chrome tarayıcısı sabitlenmiş sekmelere sahipseniz sorunlara neden olabilir. Bunu düzeltmenin tek yolu, ön yüklemeyi devre dışı bırakmanızdır, aksi halde listenizden çıkması olası olmayan her şeyi kaldırmanız gerekir.

 • Google Chrome’u başlatın.
 • Ayarlar> Gelişmiş Ayarları Göster> Gizlilik ve Güvenlik sekmesine gidin.
  • Adres çubuğuna girilen aramaların ve URL’lerin tamamlamasına yardımcı olması için bir tahmin hizmeti kullan seçeneğini kullanın.
  • Ayrıca, “ Sayfaları daha hızlı yüklemek için bir tahmin hizmeti kullan ” yazan ikinci ilgili seçeneği de devre dışı bırakabilirsiniz.
 • “ Kendinizi ve aygıtınızı tehlikeli sitelerden koruyun ” adlı gelişmiş bir bölüm var. Bu, bilgisayarınıza bir virüs bulaşmışsa veya Windows veya Office’in bootleg sürümlerine sahipse yüksek disk etkinliğine neden olur. Bir süreliğine devre dışı bırakabilirsiniz, ancak bilgisayarınızı taramak için Windows Defender’ı ya da farklı bir antivirüs kullandığınızdan emin olun.

Bu seçeneklerin ikisi de Chrome’un bu siteleri hareket halindeyken indirmemesini sağlar. Bu da, sabit disk etkinliğinin gerçekleşmediğinden emin olur. Chrome’un eski sürümünde, bu bir önalım (prefetch) olarak mevcuttu.

Hangi Sekmenin Daha Fazla Disk Kullanımı ve Bellek kullandığını öğrenin

Birçok seçeneğiniz yoksa ve web siteleri sabitlendiğinde, Chrome’da disk kullanım sorununa hangi sekmenin neden olduğunu anlayabiliriz.

 • Chrome’un mevcut ve Windows da etkin olduğundan emin olun.
 • Shift + Esc tuşlarına basın ve Chome’nin bir görev yöneticisi açacaktır.
 • Bu açılan sayfa, Chrome’un size daha doğru bir görünüm verecek kendi Görev Yöneticisini açacaktır.
 • Her bir sekmenin ve eklentinin ne kadar bellek harcadığını görebilirsiniz. Soruna neden olanı sonlandırarak disk kullanımını rahatlatabilirsiniz.
Bu Yazıya Oy Vermek İstermisiniz?
Özet
Windows 10'da %100 disk kullanımı en yaygın sorunlardan biridir ve bunun için birden çok nedeni vardır. Teknik olarak, bilgisayar üzerinde yüksek bir ücret alan programlardan biri, her şeyi yavaşlatıyor.
100 %
Kullanıcı Oyu 4.15 ( 1 Oy)

Makalemizi Oylayabilir Ya da Makalemiz Hakkında Yorum Yapabilirsiniz!

Ayrıca Kontrol Edin

NVMe M.2 SSD Sabit Disk Nasıl Kurulur ve Neden Olmalı?

Yeni bir NVMe M.2 SSD Sabit Sürücüsünün takılması sadece sistem performansınızı artırmakla…