Google Drive'daki Dosyaları Gizleme

Bu makalede, dosyaları Google Drive’da gizleme yöntemini tartışacağız. Hepimiz biliyoruz ki Google Drive, Google’ın bulut tabanlı bir depolama hizmetidir. Burada çok sayıda veri depolayabilir ve bunları birçok açıdan insanlarla paylaşabilirsiniz. Dosyaları paylaşmanın yollarından biri, dosyaların saklandığı klasöre bağlantı sağlamasıdır. Ancak, insanlara sürücünüzün bağlantısını verdiğinizde, dosyalarınızın ve klasörlerinizin içine gözetlemelerini istemeyebilirsiniz. İşte, seçtiğiniz dosyaları veya klasörleri Google Drive’da saklamanıza yardımcı olan benzersiz bir yöntem.

Ayrıca bknz: Dropbox Ve Google Drive Nasıl Senkronize Edilir

Dosyaları Google Drive’da Gizleme:

İşlemi açıklayan küçük bir video var

Aşama 1

Google Drive hesabınıza giriş yapın. Yukarıdaki Google sürücüsüne ilk girişinizdeki temel sayfadır. Burada, sürücünüz de çeşitli klasörler ve dosyalar göreceksiniz.

Adım 2

Google Drive’da bulunan klasörler arasından, dosyayı gizlemek istediğiniz rastgele bir klasörü seçin. Bu eğitimde, ‘rasgele resimler’ klasöründe bulunan bir dosyayı gizleyeceğim. Açmak için seçilen klasöre çift tıklayın.

Burada, klasörde çeşitli görüntülerin olduğunu görebilirsiniz. Herhangi bir dosyayı bu klasörün üst kısmından gizlemek istediğimizi varsayalım.

Aşama 3

Sonraki adım, Google Drive’da gizlemek istediğiniz belirli dosyayı seçmek ve o dosyayı sağ tıklamak ve böylece bir bağlam menüsü açmak olacak. Bağlam menüsünden Sürümleri Yönet seçeneğini seçin.

4. Adım

Sürümleri Yönet seçeneğine tıkladığınızda, bu açılır pencereyi göreceksiniz. Bu ekranda, orijinal dosyayla ilgili tüm ayrıntıları görebilirsiniz. Burada dosyanın yeni bir sürümünü de yüklemek için bir seçeneğiniz var.

Adım 5

Bu, bir dosyayı Google Drive’da gizlemek için çok önemli bir adımdır. Bu adımda, dosyanın geçerli sürümünü bu klasöre erişimi olanlardan gizlemek için başka bir dosya yükleyebilirsiniz. ‘Yeni Sürümü Karşıdan Yükle‘yi seçerek istediğiniz dosyayı yükleyin. Burada, önceki dosyanın üzerine başka bir resim dosyası yazmayı seçtim.

6. Adım

Dosyanız yüklendikten sonra, dosyanın eski sürümünün yanı sıra hem geçerli sürümü görebileceğiniz bu pencereyi göreceksiniz. Şimdi, ana klasöre geri döndüğünüzde, eski simgenin yerine küçük resimdeki yeni güncellenmiş dosya sürümünü görebilirsiniz.

Google Drive’daki paylaşılan klasöre bağlantı içeren bir kullanıcı yalnızca bu resim dosyasını görebilir.

7. Adım

Eski dosyayı indirmek isterseniz, ‘Sürümleri yönet‘ seçeneğini tıklayın ve ardından resmin eski sürümüne gidin. Buradan eski sürüme sağ tıklayın ve İndirme seçeneğini tıklayın.

Önemli : Google Drive, yalnızca dosyanın eski sürümünü varsayılan olarak en fazla 60 günlüğüne saklar. Kalıcı kılmak için, bir önceki sürüme sağ tıklayın ve ardından Sürekli Kal seçeneğini seçin. Bu seçenek İndirme seçeneğinin hemen altında. Bu, gizli Google Drive dosyasını sonsuza dek saklar.

Sonuç:

Google Drive’daki dosyaları gizleme işlemi gerçekten çok kolay ve basittir. Verilerinizden ödün vermeksizin daha fazla gizlilik elde etmenize yardımcı olacağına inandığım çok gerekli bir eğitimdir.

Bu Yazıya Oy Vermek İstermisiniz?
Özet
Bu makalede, dosyaları Google Drive'da gizleme yöntemini tartışacağız. Hepimiz biliyoruz ki Google Drive, Google'ın bulut tabanlı bir depolama hizmetidir. Burada çok sayıda veri depolayabilir ve bunları birçok açıdan insanlarla paylaşabilirsiniz.
100 %
Kullanıcı Oyu 4.7 ( 2 Oy)

Makalemizi Oylayabilir Ya da Makalemiz Hakkında Yorum Yapabilirsiniz!

Ayrıca Kontrol Edin

NVMe M.2 SSD Sabit Disk Nasıl Kurulur ve Neden Olmalı?

Yeni bir NVMe M.2 SSD Sabit Sürücüsünün takılması sadece sistem performansınızı artırmakla…